Çinko Oluk

Çatı Çinko Oluk Sistemleri

Çinko oluk, oluk türleri arasında dıştaki çinko kaplama sayesinde daha korunaklı ve daha dayanıklı olanıdır. Ayrıca ucuz ham maddesinin olmasından dolayı da maliyeti düşük ve taşıması kolaydır. Hem dayanıklı olması, hem uygun maliyetli olması çinko oluk kullanımını yaygınlaştırmış ve en çok tercih edilen oluklardan yapmıştır.

Diğer oluk türlerinin olumsuz olarak öne çıkan en belirgin özelliği hiç şüphesiz paslanma ya da çürüme durumlarıdır. Çinko içerisindeki metal alaşımları sayesinde bu tarz durumlara karşı oldukça dayanıklıdır . Ayrıca tadilat işlemlerinde Lehim yapılarak tamir edilebilmektedir. Dış yüzündeki çinko malzeme sıvı geçirgenliğini iyice zorlaştırdığı gibi sahip olduğu parlaklık nedeniyle de ayrıca bina estetiğine olumlu bir etki yapmaktadır. Çinko malzemeden yapılan bu oluk türü yani çinko oluk kullanımı, montajı ve taşınması diğer oluk türlerinden daha kolaydır. Bu türdeki oluğu da çok yüksek binaların su aktarım sistemlerinde kullanmak mümkündür. Fiyat konusunda da büyük avantajları vardır. Örneğin pahalı metaller olan titanyum yada bakır metalden daha ucuz ancak galvaniz oluktan biraz daha pahalı olabilmektedir. Kalınlığı diğer oluk türlerine göre daha fazladır. Eğer asma oluk sistemi ile doğru bir biçimde uygulanırsa oldukça sağlam bir uygulama elde edilir.

Çinko oluk bu olumlu özelliklerinden dolayı bir çok çatı kaplama ve kapama sistemlerinde kullanılan bir malzemedir. Her ne kadar malzemenin kendisinin birçok avantajı olsa da uygulama yapacak firmanın çalışma prensip ve ahlakı ile sahip olduğu vizyon ortaya çıkan işin niteliğini etkileyebilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkacak işin her şeyden önce müşterinin içine sinmesi gerekir.